صادرات مبلمان

در این فایل صوتی می¬خواهم در مورد صادرات و انتخاب محصول با شما صحبت کنم. معمولاً ما هر روز یک فایلی داریم که در این مورد برای شما ارجاع می¬دهیم که یک سری محصولات با استعداد و توانمندی را صحبت می¬کنیم که از این¬ها بتوانید استفاده کنید برای اینکه در کسب و کارتان یک ایده¬ای، یک فکری یا یک نظری داشته باشید. یا بعضی از شما دوستان در زمینه کسب و کاری اطلاعات فنی خوبی دارید و می¬توانید اطلاعات خوبی که دارید یا تجربه¬ای که دارید را در زمینه صادرات هم استفاده کنید اما قبل از این باور ندارید که این محصول ظرفیت صادراتی خیلی خوبی دارد و ما می¬توانیم از این ظرفیت صادراتی آن استفاده کنیم.
یکی از محصولات خیلی خوب و در زمینه صادرات بسیار مورد توجه است، محصولی به نام مبلمان است. مبلمان ظرفیت¬های بسیار زیادی دارد و خیلی خوب است. اما چطور این خوب بودن و مزیت¬هایی که دارد بتوانیم درک کنیم و بخواهیم از آنها استفاده کنیم؟ مبلمان یکی از الزامات زندگی مدرن جدید است و اکثر کشورهای دنیا چه در بحث امور ادارای و دفاتر اداری¬شان، چه در بحث امور خانگی¬شان، خانه، زندگی و مسائل رفاهی¬شان، از مبلمان و کاناپه استفاده می¬کنند که مبلمان¬ها انواع مختلفی دارد: مبلمان استیل، کاناپه¬ای، ساده و یا شکل¬های مختلف دیگر که اسم¬های مختلفی در صنف برای آنها می¬گذارند، تفاوت¬های آنها را در جنس، متریال، شکل ساختاری، اندازه، ارتفاع و مباحث مختلف آن قابل استفاده است. یک سری از مبلمان¬ها و چیزهایی که به عنوان Furniture یا دکور منزل یا امور اداری استفاده می¬شود در بعضی از کشورها خیلی ساده است. مثلاً در بعضی از کشورهای اروپایی اکثراً به کاناپه¬های ساده بیشتر توجه دارند به جای اینکه به مبلمان¬های استیل توجه داشته باشند و یا در کشورهای عربی به مبلمان¬های استیل بیشتر توجه دارند، در یک سری از کشورهای آفریقایی هم به مبلمان استیل خیلی توجه دارند و طرح و مدل آنها را خیلی می¬پسندند.
ما در حال حاضر در کشور خودمان هم درودگرهای خیلی خوبی داریم، نجارهای خوبی داریم که بسیار خوب می¬توانند طرح¬های کار منبت و طرح¬های خاص خودشان را تولید کنند و هم متریال خوبی داریم. یعنی در ایران بحث پارچه رومبلی، روی پارچه¬هایی که در حوزه مبلمان استفاده می¬شود، تنوع و طرح آنها، خیلی خوب کار می¬شود، و از طرفی کسانی که تولید می¬کنند مدل¬های مختلفی در این زمینه می¬زنند و هم متریالی مثل چرم، از چرم گاوی گرفته تا چرم شترمرغ گرفته تا چرم¬های مختلفی که در ایران استفاده می-شود و از طرفی خود چوب، ما چوب¬های خوبی مثل چوب گردو، چوب¬های راش و امثال اینها را داریم که می¬توانیم از آنها در تولید جنس¬های خیلی با کیفیت استفاده کنیم.


این مزیت¬های ما موجب می¬شود که ما در بازار جهانی بتوانیم میدان خاصی پیدا کنیم. من در مورد یکی از این شرکت¬ها مطالعه می-کردم که در زمینه صادرات خیلی خوب کار کرده بود. شرکتی بود که مبلمان خیلی لوکسی را با نام و برند خودش به ایتالیا صادر می¬کرد. این شرکت در نوع روکش و تزئین دکوری که با فیروزه روی این مبلمان کار کرده بود قیمت ارزشی و نوع محصول را یک مزیت خاص برای آن ایجاد کرده بود و این مزیت عامل این می¬شد که مشتری¬ها نسبت به این محصول توجه خاصی داشته و آن را بپسندند و حتی مبلمان این مجموعه در نمایشگاه به عنوان یکی از لوکس¬ترین مبلمان¬ها شناخته شده بود و برندش در واقع یک برند بسیار فاخر شناخته شده بود.
بعضی از نمایشگاه¬ها هم هستند که در این زمینه کار می¬کنند. مبلمان کشور ما هم می¬تواند کار کند اما چطور باید کار کنیم؟ بارها گفتیم مسیری که در کسب و کار و محصول وجود دارد این است که اول کالا را عرضه کنیم و شما در مبلمان انواع مختلفی از مدلها را می¬توانید عرضه کنید و مشتری¬ها، مدل¬های مختلف را می¬بینند. تنوع مدل¬ها و طرح¬های انحصاری که می¬توانیم داشته باشیم در نوع هنری، در نوع تولید، در شکل ساختاری، در رنگبندی، در متریال، همه اینها انحصار کار ما را فراهم می¬کند. از طرف دیگر به خاطر پایین بودن دستمزد نیروی حرفه¬ای و بسیار ماهری که ما در ایران داریم قیمت تمام شده تولید ما هم خیلی پایین می¬آید. و اکثر متریال مصرفی مبلمان، حتی فوم¬های آن، داخل ایران قابل تأمین است و به خاطر متریال مصرفی¬ای بسیار مناسبی که داخل ایران است می¬توانیم به راحتی محصول را داخل ایران تهیه کنیم برای این که به کشورهای مختلف صادر کنیم.
این کار برای کسی که وارد این حوزه می¬شود یک مزیت دارد و آن این است که چون این محصول دارای برند خاصی نیست، شما با زدن یک کاتالوگ و یک Company Profile خودتان صاحب آن برند می¬شوید. پس نیاز به صرف هزینه¬های خیلی زیادی نیست. مثلاً در صنایع غذایی اگر بخواهید صاحب یک برند بشوید هزینه¬های ثبت آرم و علامت تجاری بسیار زیاد است چون آرم و علامت تجاری که روی آن بسته¬ها زده می¬شود مشمول ثبت اجباری آرم و علامت تجاری است. اما در مبلمان این مشمول اجباری وجود ندارد و شما هر طرحی بزنید صاحب آن می¬شوید و اسم سایت شما هم اگر با همان طرح خودت و اسم برندت یکی باشد، دیگر کسی نمی-تواند کاری بکند، یعنی هر کس در اینترنت سرچ کند و پیدا کند شما صاحب آن هستید حتی اگر اسم را ثبت نکرده باشید، اینها ملاک قرار نمی¬گیرد.
و از طرفی، مزیت خیلی خوبی که این کالا دارد این است که شما بدون اینکه صاحب کارخانه باشید هر سری می¬توانید با طرح¬های مختلف تولیدات متنوع¬تری را ارائه کنید. حتی یک نمونه طرح از تولید کننده¬های مختلفی که عکس آنها را بگیرید، فقط عکاسی خوبی می¬خواهد که یکی از مشکلات آن است تا بتوانید بازار آن را پیدا کنید.


اما از عیب¬های این حوزه کاری این است که اگر شما طرح و نمای خوبی از مبلمان خودتان ارائه ندهید مشتری از راه دور نمی¬تواند بپسندد اما چون قیمت تمام شده پایین دارد نسبت به قیمت جهانی که یک نفر می¬خواهد بخرد می¬توانید مشتری را به راحتی متقاعد کنید که از راه دور با شما معامله کند اما باید در بحث تصویر و مدیا خیلی خوب کار کنید تا بتوانید با تصاویر و فیلم¬های خوبی که نشان می¬دهید بتوانید نظر مثبت مشتری را جلب کنید تا با شما کار کند. همین یک کار در این حوزه پر زحمت است اگر شما این زحمت را بپذیرید به راحتی در حوزه صنعت مبلمان می¬توانید کار کنید، پس اگر عکاس خوبی هستید و یا می¬خواهید در زمینه عکاسی یا بحث حوزه عکاسی آن به خوبی کار کنید حتماً سعی کنید در حوزه مبلمان وارد شوید، و بسیار می¬توانید سود کنید و مزیت¬های سودی این کار این است که بعضی از مواقع کالای خودتان را سه تا چهار برابر قیمت تمام شده می¬توانید بفروشید و خیلی راحت¬تر مشتری با شما کنار می¬آید تا مشتری¬های حوزه¬های دیگر.
و از طرفی وقتی در این زمینه برای خودت مشتری پیدا کنی، کارخانه¬دارها و تولید کننده¬ها به راحتی نمی¬توانند رقیب تو بشوند چون مسیر تو و روش کار تو را نمی¬توانند درست تشخیص بدهند.
در Social Mediaها هم خیلی خوب جواب می¬دهد، در شبکه¬های اجتماعی هم خیلی خوب جواب می¬دهد، تمام اینها می¬تواند در این که شما سریع برند بشوید و سریع محصول و مشتری¬های خودتان را پیدا کنید کمک کند. بعضی از محصولات به این صورت نیست، بعضی از محصولات مثل روغن صنعتی را شما نمی¬توانید از Social Media خیلی استفاده کنید، از شبکه¬های اجتماعی می-شود اما از شبکه¬های ویدئویی و رسانه¬ای نمی¬شود خیلی خوب استفاده کرد اما در مورد مبلمان اینجور نیست، در مورد اکثر کالاهایی که در حوزه مد و فشن هستند می¬شود از این امکانات استفاده کرد و فرصت¬های خیلی خوبی برای آن فراهم کرد.
امیدوارم که آموزش من برای شما مفید و موثر واقع باشد. دوستانی که می¬خواهند در حوزه صادرات و انتخاب محصول خودشان وارد بشوند حتماً به من روی تلگرام پیام بدهند، من در اولین فرصت به آنها جواب خواهم داد و یک وقتی را برای مشاوره برای آنها تعیین می¬کنم

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.