بهترین روش صادرات کاشی سرامیک و چینی بهداشتی

با یک سری از کلاسهای صادرات همراه شما هستیم با موضوع صادرات محصولات ایرانی. و این جلسه می­ خواهم در مورد صادرات کاشی سرامیک و چینی­ بهداشتی با شما صحبت کنم و اساساً یک سری گزینه­ ها در مورد اینکه وقتی می­ خواهید یک کالا را برای یک صادرات و یا جنبه­ های صادراتیش در نظر بگیرید چه مزیت­هایی در مورد آن کالا بیشتر توجه داشته باشید تا بتوانید خروجی­ های بهتری از آن بدست بیاورید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

ما کالاهای مختلفی در ایران داریم که ظرفیت­های صادراتی بسیار عالی دارند و ما باید به این ظرفیت­های صادراتی آنها توجه کنیم.

مهمترین نکته ­ای که درباره ظرفیت صادراتی کالاهای ایرانی وجود دارد این است که سعی کنیم کالاهایی انتخاب کنیم که بیس و متریالش در داخل ایران موجود باشد و نیاز نباشد برای صادرات این کالا مواد اولی ه­ای از خارج از ایران وارد بشود. یکی از این کالاها کاشی سرامیک و چینی بهداشتی است.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

همانطور که می­ دانید صنعت کاشی سرامیک ما در طی سالیانی که گذشته بسیار پیشرفت کرده و بسیار بهبود پیدا کرده است. متریال استفاده شده در کاشی سرامیک و چینی بهداشتی، متریال مواد معدنی مورد نیازش در داخل ایران موجود است و ما حتی این ماده معدنی را به کشورهای دیگر صادر هم می­ کنیم.

یعنی کسانی ممکن است تمایل داشته باشند خاک کاشی سرامیک که برای تولید کاشی سرامیک در ایران استفاده می­ شود، حتی این خاک هم ظرفیت صادراتی خیلی خوبی دارد و بازار داخلیش هم می ­تواند برای صادرات خوب باشد.

اما خود کاشی سرامیک بخاطر اینکه

 • تمام مواد اولیه ­اش از داخل ایران تامین می ­شود.
 • سوخت داخل ایران ارزان است،
 • حمل و نقل داخل ایران ارزان است،
 • نیروی انسانی بسیار ارزان است.
 • تجهیزات و صنایعی که در این حوزه هستند آمادگی تولید این محصول را با ظرفیت خیلی بالایی دارند.
 • تنوع خوب و تجهیزات و ماشین­ آلات بسیار خوبی در این حوزه موجود هست.

ما می ­توانیم از این ظرفیت­ صادراتیش برای پیدا کردن بازارهای خوبی در این کالا استفاده کنیم.

این کالا به خاطر اینکه با:

 • رنگ و مدل
 • کیفیت
 • بسته بندی

می­ شود در قیمت­هایش تغییراتی ایجاد کرد و همین تغییرات عامل این می­ شود که شما بتوانید با سودهای خیلی بیشتر از معمول این کالا را صادر کنید.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

از طرفی هم ما با توجه به اینکه مرزهای خروجی ایران و کشورهای همسایه ایران، ظرفیت این را دارند و درحال توسعه ­اند و نیاز به متریال اولیه برای ساخت و ساز دارند می­ تواند ظرفیت خوبی هم برای این کشورها و بازارهای هدف نزدیکمان باشد.

یکی دیگر از مزیت­های این کالا این است که شما می­ توانید این کالا را که دارید می­ فروشید متریالی دیگری مرتبط با ساخت و ساز هم به مشتری خودتان بدهید.

یعنی کسی که کاشی و سرامیک در حجم زیاد می ­خرد متریال ساخت و ساز از چسب کاشی گرفته تا زیرساخت آن حالا مثل سیمان و امثال آن که زیاد استفاده می­ شود تا ایزوگام مورد استفاده در زیرساختش را حتی به آنها بفروشید. شیرآلات و تجهیزات مرتبطش را می ­توانید به آنها بفروشید و این مشتری مصرف کننده محصولات دیگری هم در حوزه ساختمان و ساخت و ساز هست.

یکی دیگر از گرایشهایی که من به آن خیلی علاقه ­مندم و می­ تواند برای کسب و کار و تجارت جذاب باشد گرایش­هایی است که محصولات همپوشانش زیاد است.

محصولات ساختمان جذابیتش در همین است که محصولات همپوشانش زیاد است و از طرفی هم می­ شود با یک حوزه شروع کرد. یعنی شما اگر درب ساختمان دارید، اگر کاشی و سرامیکش را گرفتید، اگر سیمانش را گرفتید، اگر سنگش را گرفتید کار کنید، اگر کلید و پریز و تجهیزات روشنایی­ اش را گرفتید کار کنید و هر قسمتی از تجهیزات ساختمانی را که گرفتید کار کنید می ­توانید متریال دیگر آن را هم تهیه کنید و مشتری در صورتی که ببیند شما می­ توانید با تأمین قوی در این حوزه با آنها پیش بروید خواه ناخواه تمایل این را دارد که با شما کار کند و محصولش را از شما تأمین کند تا اینکه از کسی دیگر.

تا اینجا اگر سوالی دارید بپرسید تا برویم در حوزه کاشی و سرامیک بصورت دقیق­تر به این محصول بپردازیم و ببینم چطور می­ شود بازارهای جدیدی و چه بازارهایی را می­شود برای این محصول پیدا کرد؟

در ایران نزدیک به ۳۷۳ میلیون متر مربع، طبق آماری که اینجا زده، ما ظرفیت تولید کاشی سرامیک داریم و تولید شده در واقع و ۱۰۴ هزار تن هم چینی آلات بهداشتی تولید شده که این محصول هم ظرفیت­های خیلی مهمی داشته است.

بیشتر استانهای یزد، قزوین و اصفهان تولید کننده ­های خیلی معروف این محصول بوده ­اند. اگرچه در استانهای دیگر هم هست. من خودم در استان خراسان چندتا تأمین کننده خیلی قَدَر می­ شناسم، در چند استان دیگر هم هستند تولیدکننده­ های خیلی خوبی که دارند کار می­ کنند و ظرفیتهای خودشان را استفاده می­ کنند.

ارزش این کالاها براساس میزان صادراتی که بوده است در کل ۲۵ میلیارد دلار است، ۲۵ هزار میلیون دلار است و شما می­ توانید از این ۲۵ هزار میلیون دلاری که در واقع دارد یک درصد از سهمش را بگیرید. این کل بازار جهانی است که حالا ایران چیزی که دارد اینجا نشان می­ دهد ۴۰ میلیون دلار صادراتش است بین این ۲۵ هزار میلیون دلار، یعنی ۴ صدم میلیارد دلار در واقع سهم صادراتش بوده است.

کشورهای عمده صادر کننده، کشوری مثل چین با ۹۰۰۰ میلیون دلار، ایتالیا با ۴۸۰۰ میلیون دلار.

[av_notification title=” color=’custom’ border=” custom_bg=’#0070e8′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ icon_select=’yes’ icon=’ue810′ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=”]
ارزش صادراتی کاشی و سرامیک ۲۵ میلیارد دلار است که ایران فقط ۰٫۰۴ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.
[/av_notification]

حالا جالبش این است که من این مسئله را بررسی کرده بودم که کشورهای دنیا اگر نگاه کنید می­ بینید که چین و ایتالیا سهم­شان را در بازار دنیای در حال توسعه گذاشته­ اند، اسپانیا سهمش را در حال توسعه گذاشته و این حجم را افزایش داده است. و بازار دنیا چون می­ گویم کشورهای دنیا درحال توسعه هستند، ساخت و سازهایشان در حال بهینه شدن است، نیاز دارند به این متریال و این ماده اولیه برای ساخت و سازشان.

و می­ گویم ما مزیت­های خیلی خوبی داریم در زمینه تولید این محصول. این کشورها را اگر شما نگاه کنید می ­بینید مثلاً چین آمده ۹ میلیارد دلار صادرات داشته، من آمدم چین را نگاه کردم ارزش میزان هر مترمربعی که در سایت Trade map زده بود متر مربعش را دیدم و از آن طرف ایتالیا هم مترمربع شده است.

ایتالیا مثلاً اگر بگوییم ۱۰۰۰ مترمربع صادر کرده، چین ۵۰۰۰ مترمربع صادر کرده است اما ایتالیا همان محصول را با کیفیت خیلی بالا با قیمت ۵ برابری فروخته، اما چین با یک پنجم قیمت فروخته است. اما هردوتا سهم بازار خیلی مهمی دارند.

یعنی شما سهم بازار ۴۸۰۰ میلیون دلاری ایتالیا را هم در نظر بگیرید، سهم بازار  ۹۰۰۰میلیون دلاری چین را هم درنظر بگیرید.

پس بازار دنیا الان هم جنس ارزان می­ خواهد هم جنس گران. و این عددش هم عدد بزرگی است که حالا بعد می توانید متوجه بشوید بازارهای ارزان کجا هست، بازارهای گران کجا هست؟ و با توجه به همان بازارها می ­توانید این را بررسی کنید.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

برای اینکه بتوانید در Trade map ببینید می ­توانید آنجا HS Code­ اش را بزنید و بتوانید براساس HS Code­ به شما نشان می­ دهد که این کالا براساس حجم، حالا واحدهای مختلف دارد، متر دارد، بعضیها تن است، بعضیها مترمکعب است، شکل­های مختلف، بعضیها مثلاً دانه­ ای است و یا هرچیز دیگری که هست آنجا می ­زند واحد و بعد اینکه این محصول براساس این واحد چقدر صادرات شده از همان کشور و ارزش میانگین هر کالایی که داشته می فرستاده چقدر بوده و شما می توانید بر همان اساس بفهمید که این کالا در بازار جهانی چه وضعیتی دارد؟

آلمان، اسپانیا اینها جزو کشورهایی هستند که حجم خیلی زیادی صادرات داشته­ اند. آلمان ۸۰۰ میلیون دلار حجم صادراتش بوده در مقابل ما که مثلاً ۴۰ میلیون دلار حجم صادرات داشتیم. یعنی مقدار عددش را مقایسه کنید، این ظرفیت را برای ما کاهش داده و متأسفانه ما با وجود اینکه بازار کشورهای همسایه به این محصول نیاز دارند و استفاده از این محصول برای ساخت و ساز لازم است، چون اکثر کشورهای همسایه ما به لطف آمریکا در حال حاضر خرابیهایی بیشتر ندارند که در خرابیها باید ساخت و سازش انجام بشود که این ساخت و سازها نیازمند این است که در توسعه از متریال جدیدی استفاده کنند و خب خودشان هم کارخانه­ ای برای خودشان نمانده که بخواهند خودشان بسازند یا از  تجهیزات و ساخت و ساز خودشان استفاده بکنند.

پس شما بیایید و از ظرفیتهای منطقه­ ها استفاده بکنید تا بهترین خروجی­ها را بگیرید.

و در نمودار در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ شما می ­بینید که به ترتیب:

 • چین
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • آلمان
 • ترکیه
 • و ایران

صادرات داشته اند.

ترکیه با وجودی که نسبت به ما متریال ارزان قیمت ندارد و از طرفی هم سوخت در آن کشور بسیار گران است، عددی که ترکیه فرستاده ۷۰۰ میلیون دلار صادرات داشته، ما ۴۰ میلیون دلار.

بیس متریال ما کجا؟ هزینه تمام شده ما کجا؟ ترکیه کجا؟

در ادبیات مذاکره ما اشکال داریم و این متأسفانه اشکال ما در ادبیات مذاکره ما در نحوه تبلیغ و بازاریابی ما مانع از این شده است که ما بتوانیم بازارهای جهانی را بدست بیاوریم. درست است سیاست خارجی و ابزارهایی که در کشور وجود دارد متأسفانه کمک نمی­ کند به اینکه ما را در جهت صادرات مسیری برای ما ایجاد کند، یا تسهیلی برای ما ایجاد کند.

درست است که همه ما بدنبال این هستیم که صادرات انجام بدهیم اما متأسفانه دولت و حتی اتاق بازرگانی ما اهدافش را روی واردات گذاشته و تمام آموزشهایی که می­ دهد این است که شما چطور واردات کالا انجام دهید. اگرچه من نمی­ گویم حالا آنها کار اشتباه می­ کنند یا درست.

تقاضای مردم لابد این بوده است و یا اگر کلاسی در رابطه با صادرات می­ گذارند اینقدر استقبال نمی­ شود که کلاسی برای واردات کالا می­ گذاریم. نمی­ دانم، شاید این فرهنگ، مردم را به اینجا رسانده است که وضیعت ما باید اینطور باشد.

و در این وضعیتی که می­ توانیم حجم خیلی زیادی صادرات داشته باشیم یعنی شما همین صنعت کاشی را بخواهید به یک حجم زیادی برسانید، ۹۰۰۰ میلیون دلار کم نیست، ۹۰۰۰ میلیون دلار بسیار کمک می­ کند به اینکه کسب و کارها توسعه پیدا بکنند و در همین کشور کم­ کم ­من می­ دونم در زمینه صنعت کاشی سرامیک، هر کارخانه کاشی سرامیک که دارد تاسیس می­ شود بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر کارگر دارد. یعنی در این ظرفیت شما کاملاً می­ توانید بالای ۵۰ هزار نفر ظرفیت کار ایجاد کنید اما متأسفانه روی این مسئله کار نشده است. و اصلاً به این توجه نشده که بازار به این خوبی را چطور می­شود به آن پوشش داد و از آن استفاده کرد.

بازار دنیا عدد خریدش در دنیا ۲۲٫۵ میلیارد دلار است و از این ۲۲٫۵ میلیارد دلار، ما خودمان هم وارد کننده این کشورها هستیم یعنی ما همینطوری ۸۰ میلیون دلار واردات داریم. و از این ۸۰ میلیون دلار، یعنی ما داریم فرصتهای خودمان را از بین می­ بریم.

ما داریم ۴۰ میلیون دلار صادرات می­ کنیم ولی ۸۰ میلیون دلار واردات می­کنیم.

این یعنی آمار مال سال ۲۰۱۷ ماست. حالا جالبه من نمی­ دانم چرا یکهو عدد ۲۰ میلیون دلار واردات ما شده ۸۰ میلیون دلار. از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۱۷

خب واقعا جای تأسف دارد که اینقدر عدد واردات ما در سال ۲۰۱۷ رشد داشته و به ما لطمه می­ زند در صنعت ما. اگرچه این بخاطر این است که تولید کننده­ های ما بازارشان را پیدا نکرده­ اند و کار هم نکرده ­اند در بازارشان. باید این مسیرشان را عوض کنند، دیدگاهشان را عوض کنند تا بتوانند در حوزه صادرات کاشی سرامیک بخوبی کار کنند و کار خودشان را توسعه بدهند.

اگر نگاه کنید سه تا کشور اول را که کنار بگذاریم، که در مجموع نزدیک به ۲۵ درصد از بازار را تشکیل می­ دهند، همه کشورهایی هستند که زیر مثلاً ۳ درصد یا ۲ درصد دارند در این بازار فعالیت می­ کنند و این حجم کم بازار یعنی شما عملاً نزدیک به ۱۵٫۵ میلیارد دلار دیگر می­ توانید در این بازار ظرفیت جذب کنید.

ما فرض می­ کنیم آمریکا، فرانسه و آلمان را کنار می­ گذاریم و اصلاً می­ گوییم با این کشورها کار نمی­ کنیم. بقیه کشورها را ما بخواهیم کار کنیم، ۱۵٫۵ میلیارد دلار ما فرصتهای تجاری در این بازار داریم. اگرچه من اعتقاد دارم شما کار کنید، یعنی می­ توانم بطور قطع امروز هرکدام از شما دوستانی که در این اتاق نشستید و در این کلاس نشستید و دارید صحبت من را می­ شنوید، به شما بگویم از فردا بیا روی صادرات کاشی سرامیک و چینی آلات کار کن من به تو قول می­ دهم ظرف یک سال تو به آمریکا هم جنس میفرستی.

یعنی خود آمریکا هم جنس می فرستی بدون هیچ محدودیتی، برای فرانسه جنس می فرستی، برای آلمان جنس می فرستی. یعنی واقعاً ظرفیت خیلی خوبی دارد و این نگرانی که نمی ­شود، نمی­ توانیم، تحریمها را باید بگذاریم کنار. دیدگاه شما برای مواجهه با تحریمها این نباشد که با اسم تحریم دست از کار بکشید. مسیر برای اینکه شما کالا را بفرستید و از این تحریمها خارج بشود خیلی زیاد است. انقدر راه زیاد دارد که خود کشورها هم نمی ­توانند ثابت کنند که این کالا دقیقاً از کجا آمده و این می­ شود تمام اینها را از بین برد و مسیرش را ایجاد کرد که نتیجه خوبی بدست بیاورید.

مزیت های صادرات کاشی و سرامیک

ارزش و روند رشد صادرات ایران

چیزی که اتفاق افتاده این است که از سال ۹۰ به اینطرف، ما یک رشد خوبی در صادرات داشتیم آن هم به­ خاطر آن سالها بوده که یک مقدار قیمت ارز افزایش پیدا کرد و ظرفیت صادراتی ما بهبود پیدا کرد و خب این عامل این می­ شود که ما حجم صادراتمان در حوزه کاشی و سرامیک افزایش پیدا کرد. از آن سال به بعد هم باز یک رشد مداوم دیگری داشتیم و حالا باز یک کاهشی و رقم میانگین ما بین همان ۴۱۰ میلیون دلار بوده که عدد نسبتاً خوبی است، اگرچه فکر می­ کنم این عدد را شاید اشتباه زده شده اما حالا فرض می­ کنیم همان ۴۱۰ میلیون دلار عددش تا سال ۹۶ باشد. اینجا آمده است کشورهای همسایه را بازار هدف قرار داده است.

توجه داشته باشید مثلاً می­ گوید عراق در سال ۹۶، ۲۷۶ میلیون دلار از ایران کالا خرید کرده، پاکستان ۴۰ میلیون دلار، افغانستان ۳۶ میلیون دلار، گرجستان و ترکمنستان ۱۲ و ۱۲ میلیون دلار و سایر کشورها هم ۴ میلیون دلار و در مجموع ۴۱۰ میلیون دلار از ما واردات کالا کرده­ اند.

کشورهای بالقوه هدف، که در همسایگی ما وجود دارند و ما متأسفانه به آنها توجه نمی­ کنیم، مثل عربستان، امارات. امارات یک پورت خیلی خوبی است.

توجه داشته باشید وقتی شما می­ خواهید در امارات کار کنید، امارات تنها خودش ملاک مصرف کننده صرف نیست، اگرچه همین مقدار حجم کاشی سرامیک هم خود امارات مصرف می­ کند چون دارد توسعه می ­دهد بازارش را، ساخت و سازش را، اما حجم خیلی زیادش را هست که از  امارات به کشورهای دیگر صادر می ­شود.

خیلی از کشورهای آفریقایی، من بارها دیدم کشتی­هایی به آنجا می­ آیند. بعضی از پورت­های آفریقایی اصلاً اسکله کانتینری ندارد، یعنی اکثر دنیا اسکله­ های معروفشان یک ظرفیتی دارند که حالا یک کالایی را می فرستید آنجا با کانتینر و آن کانتینر باز به جای دیگری می­ رود. بخاطر همین که داخل کانتینر هست با کمترین هزینه می­ شود آن کالا را بسته بندی کرد و ارسال کرد.

اما در بعضی از کشورهای آفریقایی این ظرفیت وجود ندارد و متأسفانه ما نمی ­توانیم کالا را با کانتینر بفرستیم. بخاطر همین کشتی­ هایی هم هستند که مخصوص همان مقصد است. یک کشتی­هایی هستند که اصطلاحاً کشتی­های فله­ بر به آن می­ گویند، می­ آید یک قسمت کف آن یک چیزی می­­ گذارد یک جا گندم می ­ریزد، یک جا آهن می­ گذارد، یک جا قیر می­ گذارد، یک جا روغن می­ گذارد، یک جا بنزین می­ گذارد و یک جا هم کاشی و سرامیکش را می­ گذارد و می ­برد و به مقصد می ­رساند و در این کشتی­ها به این صورت بار حمل می­ شود تا به مقصد برسد. و امارات بندرگاه این مسیر کالاها هست که مشتری­ها خرید می­ کنند.

یعنی همین الان کسی که سرمایه ­دار است و می ­تواند سرمایه­ گذاری صفر بکند برود یک اورهوس بگیرد، یک انبار بگیرد، در امارات و در منطقه­ ای فکر کنم منطقه ­ای نزدیک بنادر فجیره، اگر اشتباه نکنم، آنجا یک سری بنادری هستند می­تواند از آنجا اورهوسی بگیرد، فضایی بگیرد، بارش را آنجا دپو کند، همین که مشتریها ببینند و یک شماره تلفن هم روی آن بزند یک عده زیادی با او تماس می­ گیرند و این فرصت صادراتیش را دارد.

یک مزیت کاشی و سرامیک این است که کاشی سرامیک خراب نمی ­شود.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

بسته­ بندی آن ممکن است بخاطر رطوبت خراب بشود اما خود کالا خراب نمی ­شود و خیلی سخت آسیب می ­بیند. و یک بسته بندی خوبی داشته باشید، الان که بسته بندی­های صادراتی کاشی سرامیک چوبی هست، بسته بندی­های خوبی داشته باشید احتمال آسیب دیدگی یا خورد شدنش کم هست فقط در دفعات زیاد حمل و نقل ممکن است به آنها آسیب برسد و یا بشکند. وگرنه بصورت عمومی کالا را شما یک مدت ، ۶ ماه هم یک جا بگذارید خراب نمی­ شود و خیلی هم عمر خوبی دارد نسبت به کالاهای دیگر و یکسال دوسال هم بگذارید مشکلی ایجاد نمی­ شود.

خود روسیه ۴۲۷ میلیون دلار ظرفیت دارد، لبنان ۱۸۷میلیون دلار، قزاقستان ۱۳۳میلیون دلار، هند ۱۲۵ میلیون دلار، عراق ۱۲۲ میلیون دلار.

شما از بازار عراق بسیار خوبی که می­ توانید جذب کنید حجم خوبی است، بهرحال اینها متقاضی محصول هستند. و همینطور کشورهای دیگری که اینجا حالا اسمهایشان ۱۰ تا کشور آورده شده و می­ گوید اینها ظرفیت­های صادراتی دارند یعنی دارند این حجم را وارد می­ کنند و ما می ­توانیم یک حجمی از آن را تأمین کنیم.

دیدگاهتان را عوض کنید، در هر مدل تجارت که می­ خواهید انجام بدهید، دیدگاهتان این باشد که من کالا را در کل دنیا تبلیغ می ­کنم اجازه می­ دهم تقاضای کل دنیا به سراغ من بیاید. لازم نیست که من برم در آن کشورها و شروع کنم به بازاریابی و هزینه و  هزار و یک جور کار دیگر. مدلهای سرمایه گذاری چیز دیگری است و مدلهای بازاریابی و فروش و تبلیغات یک چیز دیگر است. ما مدل تبلیغاتی درست را در نظر می­ گیریم تا بیشترین خروجی را بگیریم.

من نام شرکتهای مرتبط را ببرم، شرکتهایی که در این زمینه کار می­کنند:

ایفاسرام، کاشی سرامیک سینا، کاشی سرامیک فرزاد، رفسنجان، آیدا سرام، کاشی عقیق و کاشی پرسپولیس و دوتا شرکت دیگر هم مثل ضامن پاژ و پردیس سرام هم هستند که شرکتهای خوبی هستند و من هم می ­شناسم آنها را و در حوزه صادرات هم چون مدیران قوی دارند خیلی خوب کار می­ کنند.

من در دوره ­ای که خیلی از این شرکتها داشتند ورشکست می­ شدند، من یادم است، مدیر این مجموعه­ ها می­ گفت ما بارمان را ۶ ماه پیش هم فروختیم و الان دیگر بار نداریم. در همین دوره ­ای که شرکتها داشتند ورشکست می­ شدند این از ضامن پاژ آمد و پردیس سرام را افتتاح کرد با ۳ برابر بیشتر کارگر که بتواند حجم کالایش را تأمین کند و به مشتریهایش جنس بدهد.

اتحادیه­ ها، مجامع امور صنفی تولید کنندگان کاشی سرامیک که هستند در این زمینه، اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات معدنی، انجمن صادر کنندگان صنعتی و معدنی و خدمات فنی و مهندسی. اینها می­ توانند در حوزه ارتباط و تأمین کننده­ ها برای شما خوب باشند و از آن استفاده کنید.

حوزه خیلی خوبی هست برای کسانی که می­ خواهند تازه شروع کنند یا کسانی که دنبال حوزه­ های با استعداد خیلی قوی هستند. چند تا نمایشگاه هم در این زمینه هست که می­توانید اطلاعات بیشتری از آن بدست آورید. نمایشگاه ساختمان آستانه که در آلماتی قزاقستان برگزار می ­شود، نمایشگاه ساختمان مسکو، نمایشگاه چینی بهداشتی تهران، کاشی سرامیک بولونیا ایتالیا، سرامیک ریمنی، نمایشگاه صنعت ساختمان فرانسه.

من جای شما باشم هیچکدام از اینها را شرکت نمی­ کنم. یعنی حتی در بهترین شرایط و بهترین شرایط مالی هم که بسر می­ برید وارد نمایشگاهها نشوید، مدلی که ما داریم به شما می­ گوییم را پیش ببرید تا اینکه بتوانید از این مدل بهترین خروجی­هایتان را بگیرید. اصلاً وارد نشوید.

وقتی من دوستان تماس می­ گیرند و می­ گویند: آقای مهندس؛ ما مثلاً از کشور روسیه مشتری آمده و دارد با من معامله می­ کند، و محصولم را می­ خرد و تمام این را از سایت انگلیسی دارم. و می­ بینم که بعد از ۲ ماه، ۳ ماه کارکردن خروجی دارند می­ گیرند و مشتریهایشان می ­آیند و خرید قطعی می­ کنند بسیار خوشحال می ­شوم.

اما متأسفانه، بچه­ هایی که دارند کار می­ کنند خیلی ضعیف کار می­ کنند. اگرچه ما جدیداً چون برایشان مطلب­ نویسی انگلیسی راه ­اندازی کردیم واقعاً اینها برایشان سخت بود، الان فکر می­ کنم که خیلی زود می­ توانند دوستانی که دارند در زمینه صادرات کار می­ کنند بتوانند خروجی­هایشان را بگیرند. سعی کنید اگر نمی ­توانید در حوزه انگلیسی کار کنید، سفارشتان را بدهید. بچه­ هایی که درآمد خوبی دارند حتماً روی سایت انگلیس ی­شان کار کنند. خودشان اگر وقت نمی­ کنند بدهند مطلب نویسی برایشان بشود تا خروجی­هایشان را بهبود بدهیم و بتوانیم نتیجه­ هایش را بهتر بکنیم.

گفته اند مشکلات اصلی صادرات و راهکارهای آنهاست. من به این مشکلات اعتقاد ندارم. مثلاً فرض کنید می­ گوید مشکل در زمینه حضور مستمر در بازارهای خارجی به جهت تمرکز روی بازارهای بی ­ثبات منطقه. یک اصطلاحش خوب است، این را می­ شود گفت خوب است، چون باید بازارهای دیگری در این کالا پیدا کنیم و در واقع به سمت این برویم که محصولی که می­ خواهیم عرضه کنیم فقط کشورهای همسایه­ مان نباشد.

من با این ایده بسیار موافقم. اشتباه است واقعاً، ما دنبال این باشیم که فقط در کشورهای همسایه کار کنیم. بعضی از دوستان بارها به من زنگ می­ زنند و می­ گویند من می­ خواهم برم عمان، من می­ خواهم برم قطر، من می­ خواهم برم کویت، آنجا کالا ببرم بفروشم، دوست عزیز؛ این کار خوب، ولی بسیار پر ریسک است. من مسیرهای کم ریسک­تر و با خروجی­های بسیار بالاتر را می ­توانم به شما پیشنهاد بدهم که از آن استفاده بکنید. چرا وارد هزینه­ های بسیار بالا و ریسکهای بسیار بالا بشوید؟ پولتان را بگذارید در مسیر درست که بتوانید سود خوبی بگیرید.

البته مدلهای بازاریابی را من پیشنهاد نمی­ کنم، بیشتر مدلهای تبلیغاتی درست را پیشنهاد می­ کنم. که می ­توانید از آن در واقع خروجی بگیرید تا بتوانید کالای خودتان را توسعه دهید و مشتری ها و بازارهای خارجیش را پیدا کنید.

اقدام بعضی از صادر کننده­ ها به قیمت ­شکنی که این هم منجر به از دست رفتن سرمایه است. این اقدام قیمت شکنی که توسط صادر کننده­ ها انجام می­ شود مال وقتی است که ما همه یک چیزی به اسم عراق را می­ شنویم و می­ رویم آنجا و می­ خواهیم کالایمان را به هر قیمتی بفروشیم. می ­بریم آنجا دپو می­کنیم و بزور توی سر کالا م ی­زنیم که بیایید و از ما بخرید، شده به زیر قیمت، بدون سود، و با همه مکافات جنس بفروشیم.

دوستان در تجارت و کسب و کار خودکشی نکنید، خودزنی نکنید. اگر من یک تاجر ایرانی را بزنم، خودمو زدم. اگر من یک کسی را که دارد کالای خود ما را می­ فروشد بزنم توی سرش و آن کالا را بیارم پایین، به خودم لطمه زدم. عوض اینکه خودتان را محدود کنید به آن بازار، بروید در آن کالایی یا مسیری که کار نکردند، بازارهای درجه دو کار کنید. بازارهایی که خیلی ها به آن توجه نمی­ کنند، بخاطر همین می­ توانید از این بازارها خروجی بهتری بگیرید.

منابع هم Trade Map هست و یک سایت دیگه ilikevents.com و حالا گمرک و وزارت صنایع که منابع این محتوا بود .

از اینجا به بعد دیگه سوالاتتان را جواب می­دهم تا دوستانی که سوالی دارند بتوانیم کمکشان کنیم تا کارشان را بهبود بدهند. در خدمت هستم.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

سوالات حاضرین:

ـ در خصوص صادرات می ­پرسند که بعضی از محصولات محدودیت دارند مثل آلو بخارا که دود و گوگرد به آن می­ خورد

بله، محدودیت دارد ولی شما اول بیا صادراتش را طبق آن چیزی که من می­ گویم انجام بده تا بتوانی خروجی­ هایت را بگیری. و بتوانی در واقع از این طریق مشتری­های خودت را پیدا کنی. تو در بازار جهانی ۷ میلیاردی غیر از یک میلیارد اروپایی را بزار کنار ۷ میلیارد دیگر آدم هستند که مصرف کننده محصول تو می­ توانند باشند. بیا طبق آن روشی که من به تو می­ گویم، سایت انگلیسی و محتوا کار کن، بعد اگر یک دانه آلو روی زمین پیدا کردی که بتوانی بفروشی، یعنی روی زمین برایت ماند که بفروشی. بعد نگران این باشی که من حالا آلوی آفتابی ندارم، امسال حالا آفتابی کم است، آلو بخارا، آلوی مثلاً گوگردی زیاد است. نه یک مسیری را دارم به تو می­ گویم که تو در همین مسیر داری کار می­کنی دیگه چیزی برایت نمی­ ماند که بخواهد نگرانش باشی که حالا من این را چیکار کنم؟ چیکار نکنم؟

ـ می­پرسند سایت انگلیسی را هم ۴ تا سایت داشته باشیم؟

سایت­های انگلیسی براساس نوع سطح رقابت، ما به شما می­ گوییم چندتا داشته باشید و معمولاً ۵ تایی هست و  یک سایت ویترینی معمولاً نیاز دارید. چون خیلی تأثیر دارد در کسب و کارتان یعنی شما یک سایت ویترینی و حداقل ۵ تا برندی که برای کارتان می­ آید. پیشنهاد من این است حتماً مشاوره تجارت را بگیرید چون در کسب و کارتان با مشکلاتی که درحوزه تجاریش پیدا می­ کنید و لازم است که حتماً از من مشاوره بگیرید تا کارتان را بهبود بدهید تا بتوانید خروجی ­هایتان را توسعه بدهید.

ـ می ­فرمایند حوزه پلیوربافت همیشه باید نمونه ارسال کنیم. چه راهکاری دارید؟

در حوزه صادراتش، بله. وقتی آدم می­ خواهد کار بزرگی بکند باید نمونه هم ارسال کند و سودش هم اما متفاوت است. شما در کل نمونه­ هایی که شاید بفرستید مثلا ۱۰۰ نمونه بفرستید، هر نمونه که بخواهید بفرستید مثلا برای شما ۱۰۰ هزار تومان هزینه داشته باشد، این می­ شود ۱۰ میلیون تومان، اما در یک معامله ۵۰ میلیون تومان می ­توانید سود کنید. و باید بدانید که حجم صادرات می­ تواند در واقع مسیری برای شما باشد که کلاً ساختار فروشتان را متفاوت بکند.

ـ می­ پرسند درباره قیمتهای مختلف و کیفیت­های متفاوتی هم که یک حوزه مانند کاشی و سنگ دارند چه پیشنهادی می­ دهید؟ آیا تمرکز خوب را روی یک انبوه بگذاریم یا خیر؟

خدمت شما عرض کنم دوست عزیز شما اصلاً به داخل ایران نگاه نمی­ کنید، به آنچه دنیا دارد سرچ می­کند نگاه می­ کنید. ما نگاه می­ کنیم مردم چی سرچ می­ کنند؟ بعد خودمان را در آن مسیرهایی که دارند قرار می­ دهیم، جایگاههایمان. وقتی آنها سمت ما آمدند فرصت این را پیدا می­ کنیم که به آنها قیمت بدهیم، مذاکره کنیم، و پیشنهاد بدهیم ما آن چیزی که داریم این هست. تعدادی از آنها ریزش می­ کنند و تعدادی از آنها هم به سمت ما می­ آیند. ما هدفمان این است که آنهایی که ما را نمی­ شناسند بشناسند و ما فرصت این را داشته باشیم که به آنها کالا را معرفی کنیم. پس بگذارید بازار بیاید سمت شما. آیا بازار ارزان قیمت به سمت شما می­ آید یا بازار گران قیمت؟ آیا محصولی که می­خواهد کاشی اسپرت است یا کاشی سنتی است؟ یا کاشی مدرن است؟ و یا مدلهای دیگری از این کاشی ها هست؟

یک چیزی را من در این مورد کاشی سرامیک به ذهنم رسید الان بگویم، ما غیر از کاشی هایی که برای کاشی­کاری معمولی استفاده می­کنیم، کاشی­ های سنتی بسیار ارزشمند داریم، کسانی که در این زمینه کار می­ کنند سودهای خیلی خیلی خوبی می­ برند. حالا کاشی­ های فیروزه ­ای، کاشی­های مختلفی که برای کاشی­کاری استفاده می­ شود که بسیار قیمت خوبی دارد و خیلی می­ تواند ارزش آفرینی کند.

مزیت های صادرات کاشی سرامیک

ـ در زمینه صادرات پارچه با توجه به زیاد بودن شاخه­ ها چه نظری دارید؟

دوست عزیزی که در زمینه صادرات پارچه می­ پرسد باید اینطور به ایشان بگویم: پارچه، شما باید گرایشت را انتخاب کنی، می خواهی تترون کار کنی، میخواهی فاستونی کار کنی، می خواهی نخ کارکنی؟ هرچی که می­ خواهی  کار کنی آن می ­شود گرایش تو. و بعد روی آن کار کنی. اجازه بدهی بازار دنیا بیاید سمت تو تا فرصتها برایت ایجاد شود. اصلا درگیر این نشو که چطور این کار را انجام بدهی و چه صورت؟ فقط بیا همان حوزه را به آن بپرداز تا بتوانی خروجی­ های بیشتری ازش بگیری.

دوستی پرسیده به چه تاجری می­شود اعتماد کرد؟ منظورت را متوجه نمی­شوم، تجار بحث اعتمادشان مطرح نیست. باید ما ببینیم خروجی­هایمان چطور است؟

ـ بزرگترین مشکل برای صادر این است که مشتری باید پول بدهد تا تولید انجام بشود ولی مشتری­ها می­ گویند محصول از قبل تولید شده می­ خواهیم. چه می­شود کرد؟

دوست عزیز که این سوال را می­ کنی، در تجارت جهانی امروز این مطرح است که من اگر کالایی می­ خواهم بخرم، باید پول بدهم، تولید بشود و به من تحویل داده بشود. الان چین و کشورهای مختلف دنیا، شما پول می­ دهید، با پول خودت مواد اولیه می­ خرد و تولید می­ کند. اما هیچوقت اینها نمی­ آیند محصول را دپو کنند و حتی برای مواد اولیه هم انبار در نظر نمی­ گیرند. اجازه می­ دهند با سود کمتری کار کنند اما هزینه­ های خواب پول، ریسک تغییرات مواد اولیه و حتی ضایعاتی که در اثر انبارداری ایجاد  را از بین می­ برند در نتیجه هزینه تولید باکمترین میزان ممکن اتفاق  و با کمترین قیمت­ها می­ توانند کالاهایشان را تولید کنند. پس این در دنیا پذیرفته شده است و شما باید این را برای خودتان جا بندازید تا بتوانید کار کنید.

ـ می­پرسند HSCode  یا کد محصول را از کجا می­شود گیر آورد؟

باید به ایشان بگویم که از سایت اتاق بازرگانی، آنجا می ­توانید اطلاعات را بدست آورید. اتاق بازرگانی تهران در اینترنت می­توانید سرچ کنید، یک سایتی دارد. کد تعرفه است معادل فارسی آن یا HSCode می­ توانید آنجا درباره محصول اطلاعات بدست آورید.

ـ می­پرسند برای اینکه جنس ما را می­ خواهند صادر کنند می­ گویند پول را بعد از فرستادن می­ دهند.

شما مشتری که با او ارتباط پیدا کردید نتوانستید اعتمادش را جلب کنید و بخاطر همین اینجوری است و گرنه مشتری که اعتمادش جلب بشود، پول هم به شما می ­دهد. در مورد صادرات خارجی، وقتی مشتری خارجی است و هیچ ارتباطی با زبان فارسی ندارد، اصلاً چنین چیزی برایش معنا ندارد چون اصلا حسابی داخل ایران وجود ندارد که بخواهد پول بزند.

ـ می­پرسند صادرات پلیوربافت خیلی گمرک به آن می­ خورد.

گمرک ایران یا گمرک روسیه؟ گمرک روسیه را که ما به آن کار نداریم هر مشتری که می­ خواهد بخرد خودش گمرکیش را پرداخت می­ کند اما گمرک ایران بابت اینکار تعرفه­ ای را از شما نمی­ گیرد که نگرانش باشید و بخواهید برای این کار هزینه کنید.

دوستان اگر سوال دیگری هست که بفرمایید و گرنه خسته نباشید. امیدوارم مؤفق و پیروز باشید و خدانگهدار.

برای ارتباط و دریافت مشاوره از استاد نظام پرور می توانید با شماره ذیل تماس حاصل نمایید:

مشاور تجاری و برندسازی

[av_notification title=” color=’blue’ border=” custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ icon_select=’yes’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ admin_preview_bg=”]
فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.
[/av_notification]

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.